| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDF510PGJWW |
| Specifications |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Height With Legs Extended: | 33.375" |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | White |
| Door Insulation: | Insulation |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Hertz: | 60Hz |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Motor Type: | Single Speed |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Parts and Labor: | 1 Year |
| Tub Material: | Plastic |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts & Labor |
| Latch: | Center Pull |
| Frequency: | 60 Hz |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Door Style: | Long Door |
| Exterior Width: | 24" |
| Leveling Legs: | 4 |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Cutout Height: | 33.5" - 34.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 34.625" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |