| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDF570SSFSS |
| Specifications |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Filter: | Manual |
| Steam Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Rack Material: | Nylon |
| Height With Legs Retracted: | 33.375" (Minimum Height) |
| Height With Legs Extended: | 34.625" (Maximum Height) |
| Pressurized Arms: | 3 |
| Dedicated Silverware Jets: | Yes |
| Customizable Rack: | Yes |
| Ball Tipped Tines: | Upper |
| Utility Shelves: | 2 with Stem Safe |
| Start/Reset: | Yes |
| Wash TempBoost: | Yes |
| Steam PreWash: | Yes |
| Sanitized Light Cycle Progress Indicators: | 1 |
| Clean Light: | 1 |
| Silverware Baskets: | Upper and Lower Rack Easy Access |
| Hertz/Amps: | 60Hz; 7.1A |
| Dishwasher Cycles: | Auto Sense; Heavy Wash; Normal Wash; |
| Drain Pump: | Yes |
| Dishwasher Drying Features: | 4-Pass Multi-Wattage Wash and Dry Element; |
| Racking Material: | Nylon |
| Quiet Features: | Quiet Water Valve; Selaed Toe Kick; |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Door Appearance: | Full Length Door |
| Audible End-of-Cycle Signal: | Yes |
| Start/Reset Pad: | Yes |
| Last Cycle Memory: | Yes |
| Sanitation: | Yes (NSF Certified) |
| Noise Level: | 48 dBA |
| Hertz: | 60Hz |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Motor Type: | Single Speed |
| Number of Options: | 8 |
| Control Lock: | Yes |
| Automatic Temperature Control: | Yes |
| Calrod Heater Watts: | 415/800 |
| Latch: | Center Pull |
| Wash Arms: | 3 Pressurized Wash Arms |
| Piranha Hard Food Disposer: | Yes with Removable Filter |
| Dual Pumps and Motors: | Yes |
| Leveling System: | 4 Leveling Legs |
| Quick Wash: | No |
| Wash System: | 500 Series |
| Installation: | Side Installation or Top Installation Included; Built-Up Floor Capable; Flush Cabinet Installation |
| Water Filtration System: | 100% Filtration; Removable Filter |
| Labor Warranty: | Limited 1 Year Entire Appliance |
| Parts Warranty: | Limited 1 Year Entire Appliance |
| Handle: | Color Matched; Recessed |
| Rinse Aid Indicator Light: | Yes |
| Door Style: | Long Door |
| Sensor: | Clean Sensor |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Delay Start: | 2/4/8 Hour |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 7.1 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Front Controls; Electronic Tactile Buttons |
| Depth: | 24" |
| Height: | 34" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |