GE GDT226SSLSS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDT226SSLSS |
| Specifications | |
| Weight: | 81 lbs. |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year Limited Parts and Labor |
| Width: | 23.75" |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutout Height: | 32.375" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Wattage: | 1100 Watts |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Water Softener: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Soil Sensor: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Condensate Dry: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |
| Filter: | Manual |
| Type: | Built In |
| NSF Certified: | Yes |
| ADA Compliant: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Quick Wash: | No |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Rack Material: | Nylon |
| Number of Racks: | 2 |
| Noise Level: | 51 dBA |
| Height: | 32.25" |
| Depth: | 23.5" |
| Exterior Width: | 24" |
| Accepts Panels: | No |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Cycles: | 3 |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Color Class: | Stainless Steel |