GE GDT535PSMSS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDT535PSMSS |
| Specifications | |
| Works with Brand Specific App: | Yes |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutout Height: | 33.5" - 34.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Water Softener: | No |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Condensate Dry: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Quick Wash: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Steam Wash: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 59 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Plastic |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Wattage: | 800 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 33.375" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |