GE GDT550HGDBB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDT550HGDBB |
| Specifications | |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Warranty Conditions: | 1 Year Parts and Labor |
| CEE Rating: | No |
| Noise Level: | 48 dBA |
| Hertz: | 60Hz |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quick Wash: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 3 |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | No |
| Water Filtration: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 24" |
| Height: | 34" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |