| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDT590SMJES |
| Specifications |
| Height With Legs Extended: | 34.625" |
| Color Class: | Slate |
| Noise Level: | 48 dBA |
| Hertz: | 60Hz |
| NSF Certified: | Yes |
| Motor Type: | Single Speed |
| Parts and Labor: | 1 Year |
| Latch: | Pull with Handle |
| Frequency: | 60 Hz |
| Quick Wash: | No |
| Door Style: | Long Door with Top Controls |
| Exterior Width: | 24" |
| Leveling Legs: | 4 |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Cutout Height: | 33.5" - 34.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 7.1 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 33.375" |
| Watts: | 415 / 800 Watts |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Slate |