| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDT720SGFWW |
| Specifications |
| Over 100 Spray Jet Wash System: | Yes |
| Easy Touch Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Bottle Wash: | Yes |
| Color Class: | White |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Quick Wash: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 7.1 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 16 Place Settings |
| Depth: | 24" |
| Height: | 34" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |