| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDT740SIFII |
| Specifications |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Wattage: | 1000 Watts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Filter: | Self-Cleaning |
| NSF Certified: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Over 100 Spray Jet Wash System: | Yes |
| Easy Touch Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Bottle Wash: | Yes |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Hertz: | 60Hz |
| Video Demo: | http://bcove.me/tmt0wf1b |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 9 Amps |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 34" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |