| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GLC4100NBB |
| Specifications |
| Color Class: | Black |
| Dispenser: | Rinse Aid with Indicator |
| Number of Cycles: | 4 |
| Depth: | 27" |
| Width: | 24.875" |
| Color: | Black on Black |
| Height: | 36 3/8" |
| Electrical Requirements: | 120V; 60Hz; 9.9A |
| Calrod Heater Watts: | Multi-Wattage |
| Color Panels - Door: | Trimless White |
| Color Panels - Access: | Trimless White |
| Side Color: | White |
| Other Colors Available: | WW |
| Decorative Laminate Wood Top: | Light Wood Grain |
| Color Appearance Code: | BB |
| QuietPower Motor: | Yes |
| Sound Insulation Package: | QuietPower |
| Sealed Toe Kick: | Yes |
| PermaTuf Tub and Door Liner: | Yes |
| Latch: | Squeeze |
| Hard Countertop Installation: | GPF65 |
| Rinse Aid Dispenser: | With Indicator |
| Calrod Heater: | Multi-Wattage |
| Upper Rack: | Super |
| Silverware Basket: | 1-pc. w/ 3 cell covers |
| Lower Rack: | Super |
| HotStart: | Yes |
| Heated Dry On/Off: | Yes |
| Rinse Only: | Yes |
| Normal Wash: | Yes |
| Light Wash: | Yes |
| Heavy Wash: | Yes |
| Cycles / Options: | 4/4 |
| Touchpads / Knobs: | 9 Touchpads |
| Cycle Progress Indicators: | 1 "Clean" |
| Wash Arms: | 3 |
| Control Type: | Electronic Touch |
| Water Filtration System: | Dual |
| Wash System: | BrilliantClean |
| Wash Levels: | 6 |
| Food Disposer: | Piranha Hard Food Disposer |
| Dual Pumps and Motors: | Yes |
| Type/Style: | portable |
| Tub and Door Liner: | PermaTuf |
| Energy Star: | Yes |
| Door Style: | Full-Length Flat Door |
| Product Weight: | 131 lbs. |
| Approximate Shipping Weight: | 147 lbs. |