| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GLD5600VCC |
| Specifications |
| Color Class: | Bisque |
| Usage: | Residential |
| Door Insulation: | Mastic |
| Door Appearance: | Full-Length Flat Door |
| Racking System: | Towerless |
| Start/Reset Pad: | Yes |
| Last Cycle Memory: | Yes |
| CEE Rating: | Tier II |
| Pots and Pans: | Yes |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Non-Wood Countertop Kit: | GPF65 |
| Hertz: | 60Hz |
| Tub Type: | Tall Tub |
| Number of Options: | 5 |
| Control Lock: | Yes |
| Star-K Certified: | No |
| Calrod Heater Watts: | 675/825 |
| Latch: | Squeeze |
| Calrod Heater: | 675/825 Watts |
| HotStart: | Yes |
| Heated Dry On/Off: | Yes |
| Rinse Only: | Yes |
| Normal Wash: | Yes |
| Quiet Package: | 57 dBA |
| Leveling System: | Leveling Legs |
| Sealed Toe Kick: | Yes |
| Exterior Style: | Traditional |
| Number of Cycles: | 5 |
| Labor Warranty: | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty: | Limited 1-year entire appliance |
| Door Style: | Long Door |
| series: | 5600 |
| Sensor: | CleanSensor |
| Product Weight: | 95 lbs. |
| Quick Wash: | No |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | 2/4/8 Hr. |
| Number of Spray Arms: | 3 |
| Rack Material: | PVC |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 9.9A |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Electronic; 10 Touchpads; Front Controls |
| Depth: | 25" |
| Height: | 33.75" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 100 lbs |
| Color: | Bisque |