| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GLDA690FWW |
| Specifications |
| Wattage: | 875 Watts |
| Adjustable Racks: | No |
| Water Softener: | No |
| Child Lock: | No |
| Filter: | Manual |
| NSF Certified: | No |
| Fitlration System: | Triple Water |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Minimum Height: | 32.35" |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | White |
| Door Appearance: | Full-Length Flat Door |
| Noise Level: | 56 dBA |
| Handle Design: | Recessed |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Control Lock: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year of Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Installation: | Hard Countertop Ready |
| Door Style: | Long Door |
| Exterior Width: | 24" |
| Leveling Legs: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 32.5" - 34.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | White |