| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GSC3500DBB |
| Specifications |
| Status Light: | No |
| Steam Wash: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Other |
| Noise Level: | 64 dBA |
| Water Softener: | No |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | No |
| Star-K Certified: | No |
| Tub Material: | Plastic |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year of Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | No |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 3 |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Wattage: | 500 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | No |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital and Knobs |
| Depth: | 27" |
| Height: | 36.375" |
| Width: | 24.875" |
| Type: | portable |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |