| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GSD2300VBB |
| Specifications |
| Width: | 24" |
| Optional Heavy Door Spring Kit: | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit: | GPF65 |
| Color Class: | Black |
| Minimum Height Adjustment: | .01" |
| Maximum Height Adjustment: | 0.75" |
| Usage: | Residential |
| Sanitize Feature: | No |
| Quick-Rinse Cycle: | No |
| NSF Certified Sanitization Cycle: | Yes |
| Decibel Rating: | 64 dBA |
| China/Crystal Cycle: | No |
| Door Appearance: | Standard Door |
| Depth With Door Open 90 Degrees (In): | 50.5 |
| Item Package UOM: | Pieces |
| Sound Reduction System: | Yes |
| Manufacturer Warranty: | Limited 1-year entire appliance |
| ANSI Certified: | Yes |
| CEE Rating: | Tier I |
| Adjustable Height: | Yes |
| Noise Level: | 64 dBA |
| Sensor Wash: | No |
| ETL Listed: | No |
| CSA Listed: | No |
| UL Listed: | 1-UL Listed |
| Water Soil Sensor: | No |
| Stemware Holder: | Yes |
| High Temperature Wash Option: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Filtered Water: | Yes |
| Adjustable Racks: | None |
| Delay Wash Option: | No |
| Self-cleaning Filter: | Yes |
| Rinse and Hold Cycle: | Yes |
| Pots & Pans Cycle: | Yes |
| Hidden Controls: | No |
| Energy Consumption (kWh/year): | 307.0 |
| Automatic Temperature Control: | Yes |
| Amperage: | 6.2 A |
| Steam Cycle: | No |
| Tub Material: | Plastic |
| Calrod Heater Watts: | 500 |
| Depth including Door: | 25.75" |
| Cup Shelf: | Yes |
| Door Style: | Flat Door |
| series: | 2300 |
| Interior Light: | No |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | PVC |
| Fold-Down Tines: | No |
| Temperature Settings: | 4 |
| ADA Compliant: | No |
| Configuration: | Single Drawer |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Turn-To-Start |
| Depth: | 25.75" |
| Height: | 34" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 12 Place Setting |
| Energy Star: | No |
| Color: | Black |