| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GSD2350VCS |
| Specifications |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Control Style: | Full Console |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Type: | Built-in |
| Width (in): | 27.7 in |
| Sanitize Feature: | No |
| Quick-Rinse Cycle: | No |
| NSF Certified Sanitization Cycle: | Yes |
| Minimum Height Adjustment (In.): | .01 |
| Maximum Height Adjustment (In.): | 0.75 |
| Decibel Rating: | 64 dBA |
| China/Crystal Cycle: | No |
| Returnable: | Non-Returnable |
| Depth With Door Open 90 Degrees (In): | 50.5 |
| Depth Including Door (in.): | 25.75 in |
| Product Width (in.): | 24.0 |
| Item Package UOM: | Pieces |
| Cut-Out Width (in.): | 24 in |
| Cut-Out Height (in.): | 34 in |
| Cut-Out Depth (in.): | 25-3/4 in |
| Estimated Yearly Operating Cost ($): | 33.0 |
| Energy Efficiency Tier Rating: | Tier I |
| Item Package Type: | Cardboard Container |
| Color/Finish Family: | Stainless Look |
| Sound Reduction System: | Yes |
| Reconditioned: | No |
| Product Weight (lb.): | 90.0 |
| Product Height (in.): | 34.0 |
| Product Depth (in.): | 25.75 |
| Manufacturer Warranty: | Limited 1-year entire appliance |
| ANSI Certified: | Yes |
| Adjustable Height: | Yes |
| Assembled Width (in.): | 24.0 in |
| Assembled Height (in.): | 34.0 in |
| Assembled Depth (in.): | 25.75 in |
| CASE DEPTH (In decimal format): | 25.8 |
| Sensor Wash: | No |
| ETL Listed: | No |
| CSA Listed: | No |
| UL Listed: | 1-UL Listed |
| Water Soil Sensor: | No |
| Stemware Holder: | Yes |
| Minimum Amperage: | 6.2 A |
| High Temperature Wash Option: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Filtered Water: | Yes |
| Adjustable Racks: | None |
| Delay Wash Option: | No |
| Self-cleaning Filter: | Yes |
| Rinse and Hold Cycle: | Yes |
| Pots & Pans Cycle: | Yes |
| Depth (in): | 25.8 in |
| Height (in): | 35.8 in |
| Hidden Controls: | No |
| Energy Consumption (kWh/year): | 307.0 |
| Automatic Temperature Control: | Yes |
| Color/Finish: | CleanSteel? Appearance |
| Steam Cycle: | No |
| Tub Material: | Plastic |
| Place Settings: | 12.0 |
| Item Weight: | 90.0 lb |
| Number of Cycles: | 5 |
| Cup Shelf: | Yes |
| Door Style: | Front Control |
| series: | DishDrawer |
| Interior Light: | No |
| Built In: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | PVC |
| Fold-Down Tines: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Configuration: | Single Drawer |
| Cycles: | 5 |
| Control Type: | Touch |
| Depth: | 25.75" |
| Height: | 34" |
| Width: | 24" |
| Total Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |