| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GSD4000KBB |
| Specifications |
| Status Light: | No |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Black |
| Noise Level: | 60 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Plastic |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Wattage: | 500 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25.75" |
| Height: | 33.8125"" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |