| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GSM1800FWW |
| Specifications |
| Warranty Terms: | Limited 1-year entire appliance |
| Cutout Width: | 22.5" |
| Cutout Height: | 32.5" |
| Cutout Depth: | 18" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Amps: | 15 Amps |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | No |
| Child Lock: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Color Class: | White |
| Noise Level: | 60 dBA |
| Quick Wash: | No |
| Exterior Width: | 18" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.5" |
| Height: | 34" |
| Width: | 18" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | White |