| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | PDT846SMJES |
| Specifications |
| Soil Sensor: | Yes |
| series: | Slate |
| Color: | Slate |
| Color Class: | Slate |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Height With Legs Retracted: | 33.375" |
| Height With Legs Extended: | 34.625" |
| Noise Level: | 42 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 33.5" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Wattage: | 1060 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 34" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |