| Basic Info |
| Brand: | Haier |
| SKU: | QDT125SSLSS |
| Specifications |
| Width: | 18" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Wattage: | 1100 Watts |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Soil Sensor: | Yes |
| Condensate Dry: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Color: | Stainless Steel |
| Filter: | Manual |
| Type: | Built In |
| NSF Certified: | Yes |
| ADA Compliant: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Quick Wash: | No |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Rack Material: | Nylon |
| Number of Racks: | 2 |
| Noise Level: | 47 dBA |
| Height: | 32.375" |
| Depth: | 23" |
| Exterior Width: | 18" |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Cycles: | 3 |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Color Class: | Stainless Steel |
Haier HDB24EAHaier DCT2500DEWW
© 2026 ItemTips