Hotpoint HDA2100HWW Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Hotpoint |
| SKU: | HDA2100HWW |
| Specifications | |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height: | 35" |
| Color Class: | White |
| Made in America: | 70 to 90% U.S. Content |
| Noise Level: | 64 dBA |
| Motor Type: | QuietPower Motor |
| Tub Type: | Standard Tub |
| Number of Options: | 2 |
| Calrod Heater Watts: | 500W |
| Latch: | Center Throw |
| Upper Rack: | Standard Removable |
| Lower Rack: | Standard |
| Wash Arms: | 1 Lower Middle Tower |
| Tub and Door Liner: | Plastic |
| Frequency: | 60Hz |
| Dispenser: | Rinse Aid |
| Quick Wash: | No |
| Installation: | Hard Countertop GPF65 |
| Labor Warranty: | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty: | Limited 1-year entire appliance |
| Door Style: | Flat Door |
| Shipping Weight: | 100 lbs. |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Turn-To-Start |
| Depth: | 25.75" |
| Height: | 34" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Weight: | 90 lbs. |
| Color: | White |