| Basic Info |
| Brand: | Hotpoint |
| SKU: | HDA2160HSS |
| Specifications |
| Optional Heavy Door Spring Kit: | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit: | GPF65 |
| Width: | 24" |
| Color: | Stainless Steel |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Height w/ Legs Extended: | 35" |
| Noise Level: | 64 dBA |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 5 |
| Depth: | 25.75" |
| Height: | 34" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 90 lbs |