Hotpoint HDA3600KWW Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Hotpoint |
| SKU: | HDA3600KWW |
| Specifications | |
| Color Class: | White |
| Status Light: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Noise Level: | 62 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Plastic |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Wattage: | 500 Watts |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25.75" |
| Height: | 34" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | White |