| Basic Info |
| Brand: | Hotpoint |
| SKU: | HDA3640RSA |
| Specifications |
| Warranty Conditions: | 1 Year Parts and Labor |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 61 dBA |
| Optional Heavy Door Spring Kit: | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit: | GPF65 |
| Usage: | Residential |
| Safety Listing: | Yes |
| Dishwasher Tub Height: | Standard |
| NSF Safety Listing: | No |
| Stemware Holder: | Yes |
| NSF Certified Sanitary Rinse Option: | No |
| Filtered Water: | No |
| Cutlery Rack: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| Self-cleaning Filter: | No |
| ETL Safety Listing: | Yes |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Calrod Heater Watts: | 500 |
| Quick Wash: | No |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | No |
| Number of Spray Arms: | 1 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Heavy Duty Wash: | No |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 6.2 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 15 Place Settings |
| Control Type: | Digital and Knobs |
| Depth: | 25.75" |
| Height: | 24" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |