| Basic Info |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDF7551ST |
| Specifications |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Warranty Conditions: | 1 Year Labor and 2 Years Parts |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 48 dBA |
| Video Demo: | http://content.webcollage.net/apps/cs/mini-site/appliancesconnection/module/lgeusha/wcpc/ldf7551st?c |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 2 |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 3 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.625" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |