LG LDF7774BD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDF7774BD |
| Specifications | |
| Status Light: | No |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| 120 F Inlet Water Capability: | Yes |
| EasyRack Plus System: | Yes |
| SenseClean Wash System: | Yes |
| 3-Stage Filtration System: | Yes |
| Overflow Detector: | Yes |
| Slim Direct Drive Motor: | Yes |
| Total Place Settings: | 15 |
| LoDecibel Quiet Operation: | Yes |
| Rinse-Aid Indicator: | Yes |
| ENERGY STAR Qualified: | Yes |
| Hybrid Condensing Drying System: | Yes |
| Multi-Level Water Direction: | 5 |
| Sanitary Rinse Option: | Yes |
| Variable Spray Intensities: | Strong/Medium/Soft |
| Dual Spray Intensity Feature: | Yes |
| Circuit Breaker Size: | 15 Amps |
| Ratings/Requirements/Type: | UL Listed/120 V 12 Amps/60 Hz |
| Height-Adjustable 3rd Rack: | Yes |
| Racks and Tines: | Nylon Coated with Rounded Tips |
| Stemware Holders: | Yes |
| Cutlery Baskets: | 3-in-1 Detachable Baskets |
| Lower Rack Dish Height Limit: | 14" |
| Upper Rack Dish Height Limit: | 12" |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Black Stainless Steel |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Rinse Only Cycle: | No |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | Yes |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/voR-JxE_YOg |
| Time Remaining Indicator: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| UPC: | 048231016681 |
| Limited Warranty: | 1 Year Labor 2 Year Parts 5 Years on Control Board and Rack Parts 10 Years Direct Drive Motor Lif |
| Quick Wash: | Yes |
| Extra Rinse Option: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Handle: | Matching Commercial Handle |
| Exterior Width: | 24" |
| Wash Cycles: | Auto Heavy Delicate Dual Control Normal Quick & Dry |
| Hard Food Disposer: | No |
| Delay Start: | Up to 19 Hours |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 24" |
| Cutout Depth: | 33.5" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Electronic Controls: | Hidden SmoothTouch Controls with LED Display |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 93.7 lbs |
| Color: | Black Stainless Steel |