LG LDS4821BB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDS4821BB |
| Specifications | |
| Width: | 23.75" |
| Color Class: | Black |
| Warranty Conditions: | 1 year labor and 2 year parts |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Noise Level: | 52 dB |
| Warranty Terms: | 2 Years |
| Quick Wash: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | No |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | No |
| Number of Spray Arms: | 3 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Semi-Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.625" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |