| Basic Info |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDS5040WW |
| Specifications |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutout Height: | 35.1" |
| Cutout Depth: | 29.6" |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Filter: | Self-Cleaning |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Color Class: | White |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Quick Wash Setting: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Semi-Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Control Type: | TouchPad |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.625" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | White |