LG LDT5665BD Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDT5665BD |
| Specifications | |
| Video Demo 2: | https://www.youtube.com/embed/3DnU8-azEME |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/HaNTIPlGS3Y |
| Smart Appliance: | Yes |
| Estimated Yearly Energy Use: | 258 kWh |
| Cup Rack: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Overflow Detector: | Yes |
| Stemware Holders: | Yes |
| CEE Tier: | Tier 1 |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | Black Stainless Steel |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Water Factor: | 2.8 |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 50.5" |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Filtration System: | 3 Stage |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Wi-Fi: | Yes |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts/Labor 5 Years on Control Board/Rack 10 Years on Motor Lifetime on Door Liner/Tub |
| Depth without Handle: | 24.6" |
| Number of Racks: | 2 |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Wash Options: | 8 |
| Exterior Width: | 24" |
| Water Heater: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 33.5" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 9 |
| Depth: | 27.125" |
| Height: | 33.6" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black Stainless Steel |