LG LDT5678ST Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDT5678ST |
| Specifications | |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soil Sensor: | Yes |
| Video Demo 2: | https://www.youtube.com/embed/3DnU8-azEME |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | Yes |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/HaNTIPlGS3Y |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Wi-Fi: | Yes |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor 5 Years on Control Board and Rack Parts 10 Years on Direct Drive Mo |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.375" |
| Height: | 33.625" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |