| Basic Info |
| Brand: | LG |
| SKU: | LDT7808SS |
| Specifications |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Filter: | Manual |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Works with Brand Specific App: | Yes |
| Works with SmartThinQ: | Yes |
| Works with Google Assistant: | Yes |
| Works with Alexa: | Yes |
| Smart Appliance: | Yes |
| Video Demo 3: | https://www.youtube.com/embed/3DnU8-azEME |
| Condensate Dry: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Soil Sensor: | Yes |
| Video Demo 2: | https://www.youtube.com/embed/HaNTIPlGS3Y |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 42 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/EHHd1u7LY4I |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Wi-Fi: | Yes |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 10 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.6" |
| Height: | 33.6" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | PrintProof Stainless Steel |