Lycan LDW2401SS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lycan |
| SKU: | LDW2401SS |
| Specifications | |
| Water Softener: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Condensate Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 52 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.44" |
| Height: | 32.48" |
| Width: | 23.54" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 10 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |