Maytag Heritage MDB8979SEZ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Maytag Heritage |
| SKU: | MDB8979SEZ |
| Specifications | |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Filter: | Self-Cleaning |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Number of Racks: | 2 |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| umber of Racks: | 2 |
| Sani Rinse: | Yes |
| Lower Rack Extras: | 2 Wire Cup Shelves |
| Silverware Basket Type: | Full Length Non Splitable |
| Minimum Height: | 33.5" |
| Upper Rack Extras: | 1 Fold Down Wire Cup Shelf 2 Light Item Clips |
| Decibel Level: | 47 dBA |
| Upper Adjustable Rack: | 2 Position |
| CEE Tier: | Tier I |
| PowerDry: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 47 dBA |
| Hi Temp Wash: | Yes |
| Maximum Height: | 34.5" |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 49.5" |
| Heated Dry: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Quick Wash: | Yes |
| Water Filtration System: | Hard Food Disposer |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Delay Start: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 5 |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |