| Basic Info |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDB4630AWB |
| Specifications |
| Color Class: | Black |
| CEE Rating: | Tier I |
| Tub Material Type: | Plastic |
| Sensor Wash: | Yes |
| Safety Listing: | UL |
| Dishwasher Tub Height: | Tall |
| Appliance Suite: | N/A |
| Water Soil Sensor: | Yes |
| Utility Rack: | No |
| Stemware Holder: | No |
| Removable Silverware Basket: | Yes |
| NSF Certified Sanitary Rinse Option: | No |
| Minimum Amperage: | 15 A |
| High Temperature Wash Option: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Filtered Water: | Yes |
| Dishwasher Door Style: | Non-Integrated |
| Cutlery Rack: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| Custom Door Kit Compatible: | No |
| Self-cleaning Filter: | Yes |
| Sound Insulation: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Rinse and Hold Cycle: | Yes |
| Quick Cycle: | Yes |
| China or Crystal Cycle: | Yes |
| Video Demo: | http://webapps.easy2.com/cm/masterflash/generic_index.asp?page_id=36230145 |
| Automatic Temperature Control: | No |
| Star-K Certified: | No |
| Width: | 23.875" |
| Product Weight: | 95 lb |
| Height: | 34.5" |
| Assembled Depth (In Inches): | 25.5 in |
| Number of Cycles: | 5.0 |
| Cup Shelf: | No |
| series: | JetClean Plus |
| Quick Wash: | No |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Heated |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Vinyl |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Temperature Settings: | 4 |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Electronic Touch |
| Depth: | 24.5" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |