| Basic Info |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDB4949SDM |
| Specifications |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/VkE7j6Vf72c |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Options: | 5 |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25.25" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.87" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 13 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Monochromatic Stainless Steel |