Maytag MDB6949SDE Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDB6949SDE |
| Specifications | |
| Noise Level: | 47 dBA |
| Delay Wash: | Yes |
| Options: | 5 |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 23.87" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25.25" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.87" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |