| Basic Info |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDB7609AWB |
| Specifications |
| Color Class: | Black |
| Video Demo: | http://webapps.easy2.com/cm/masterflash/generic_index.asp?page_id=36230208 |
| CEE Rating: | Not Available |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Water Soil Sensor: | Yes |
| Utility Rack: | No |
| Tub Height: | Tall |
| Stemware Holder: | No |
| Stainless Steel Filter: | No |
| Removable Silverware Basket: | Yes |
| NSF Certified Sanitary Rinse Option: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Minimum Amperage: | 15 A. |
| High Temperature Wash Option: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Fold Down Tines: | No |
| Filtered Water: | Yes |
| Dishwasher Door Style: | Non-Integrated |
| Direct Feed: | Yes |
| Cutlery Rack: | No |
| Cup Clips: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| 1/2 Rack Wash Options: | No |
| Custom Door Kit Compatible: | No |
| Self-cleaning Filter: | Yes |
| Delay Wash: | No |
| Rinse and Hold Cycle: | No |
| Quick Cycle: | Yes |
| Plate Warmer: | No |
| China or Crystal Cycle: | Yes |
| CSA Certified: | No |
| Automatic Temperature Control: | Yes |
| Warranty (Parts): | Limited 1 Year |
| Warranty (Labor): | Limited 1 Year |
| ETL Safety Listing: | No |
| Star-K Certified: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Width: | 23.875" |
| Product Weight: | 90 |
| Height: | 34.5" |
| Assembled Depth (In Inches): | 24.5 In. |
| Number of Cycles: | 3 |
| Cup Shelf: | No |
| series: | JetClean Plus |
| Quick Wash: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Heated |
| Delay Start: | No |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 3 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Electronic Touch |
| Depth: | 24.5" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |