Maytag MDB7749SBQ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDB7749SBQ |
| Specifications | |
| Color Class: | Other |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Quick Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 33.875"-34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Biscuit |