Maytag MDB7949SDZ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDB7949SDZ |
| Specifications | |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| CEE: | Tier 1 |
| Upper Adjustable Rack: | 2 Position - Removable |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 47 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Maximum Height: | 34.5" |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 49.5" |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Control Lock: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Labor Limited 10 Years on Parts |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | Yes |
| series: | Heritage |
| Exterior Width: | 24" |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |