Maytag MDB7979SHZ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDB7979SHZ |
| Specifications | |
| Width: | 23.875" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Water Softener: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |
| Type: | Built In |
| NSF Certified: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Energy Star: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Number of Racks: | 2 |
| Noise Level: | 47 dBA |
| Height: | 33.5" |
| Depth: | 26.75" |
| Exterior Width: | 24" |
| Accepts Panels: | No |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Cycles: | 5 |