| Basic Info |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDB8969SDE |
| Specifications |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/nBYjGTUjqZI |
| Color Class: | X |
| Noise Level: | 47 dBA |
| Delay Wash: | Yes |
| Options: | 5 |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 27" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |