| Basic Info |
| Brand: | Maytag |
| SKU: | MDBH945AWB |
| Specifications |
| Color Class: | Black |
| Safety Listing: | No |
| Dishwasher Tub Height: | Tall |
| NSF Safety Listing: | Yes |
| Water Soil Sensor: | Yes |
| Utility Rack: | No |
| Stemware Holder: | No |
| Removable Silverware Basket: | Yes |
| NSF Certified Sanitary Rinse Option: | Yes |
| Minimum Amperage: | 15 A |
| High Temperature Wash Option: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Filtered Water: | Yes |
| Dishwasher Door Style: | Non-Integrated |
| Cutlery Rack: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| Custom Door Kit Compatible: | No |
| Self-cleaning Filter: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Rinse and Hold Cycle: | Yes |
| Quick Cycle: | Yes |
| China or Crystal Cycle: | Yes |
| Automatic Temperature Control: | Yes |
| Warranty (Parts): | Limited 1 Year |
| Warranty (Labor): | Limited 1 Year |
| ETL Safety Listing: | No |
| Width: | 23.875 In |
| Product Weight: | 70 lb |
| Height: | 35.25 in |
| Assembled Depth (In Inches): | 23.875 In |
| Number of Cycles: | 4 |
| Cup Shelf: | No |
| Energy Star: | Yes |
| Rack Material: | Vinyl |
| Control Type: | Electronic Touch |
| Depth: | 35.25 in |
| Color: | Black |