| Basic Info |
| Brand: | Miele |
| SKU: | G1202SCICS |
| Specifications |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Cutout Minimum Height: | 32.063" |
| NSF Certified: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| series: | Optima II |
| Exterior Width: | 18" |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34.625" |
| Cutout Depth: | 23" |
| Cutout Width: | 17.75" |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.5" |
| Height: | 32.063" |
| Width: | 17.625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 9 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | CleanTouch Steel |
Miele G2182SCSFMiele G1202SCIBL
© 2026 ItemTips