| Basic Info |
| Brand: | Miele |
| SKU: | G2732SCiWHWH |
| Specifications |
| ADA Compliant: | No |
| Energy Star: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| series: | Excella II |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 11 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.44" |
| Height: | 33.25" |
| Width: | 23.563" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Color: | White door panel |
Miele G2182SCSFMiele G1202SCICSCS
© 2026 ItemTips