| Basic Info |
| Brand: | Miele |
| SKU: | G4700SCICLST |
| Specifications |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Water Softener: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Minimum Cabinet Opening Depth: | 22.44" |
| Minimum Cabinet Opening Width: | 17.69" |
| Water Connection Line: | 4'11" |
| Max. Height: | 34.67" |
| Minimum Cabinet Opening Height: | 32.125" |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Drain Hose: | 4'11" |
| Frequency: | 60 Hz |
| Cord Length: | 4' |
| Quick Wash: | Yes |
| Power Cord: | NEMA 5-15 |
| Exterior Width: | 18" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.44" |
| Height: | 32.06" |
| Width: | 17.625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 10 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |