Miele G4948UAMW Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Miele |
| SKU: | G4948UAMW |
| Specifications | |
| Condensate Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Color Class: | White |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| series: | Classic Plus |
| Exterior Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.44" |
| Height: | 33.69" |
| Width: | 23.563" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 13 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |