| Basic Info |
| Brand: | Miele |
| SKU: | G4977SCVISF |
| Specifications |
| SaniWash Wash Program: | Yes |
| Pots & Pans Wash Program: | Yes |
| Condensate Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Waterproof System: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| series: | Classic Plus |
| Exterior Width: | 24" |
| Cutout Height: | 33.75" |
| Cutout Depth: | 22.44" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.563" |
| Height: | 33.69" |
| Width: | 23.563" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |