| Basic Info |
| Brand: | Miele |
| SKU: | G6105UCLST |
| Specifications |
| Range or Number of Temperature Settings: | 40-75 Degrees |
| Minimum Height: | 33.69" |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Water Softener: | Yes |
| Cycle Time: | 31 Minutes |
| Annual Energy Consumption: | 270 kWh |
| NSF Certified: | No |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| series: | Futura Crystal |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volt |
| Depth: | 22.44" |
| Height: | 36.25" |
| Width: | 23.56" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 13 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | CleanTouch Stainless Steel |