| Basic Info |
| Brand: | Miele |
| SKU: | G6985SCViK2O |
| Specifications |
| Child Lock: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Minimum Cabinet Opening Depth: | 22.44" |
| Minimum Cabinet Opening Width: | 23.625" |
| Water Connection Line: | 4'11" |
| Max. Height: | 36.25" |
| Minimum Cabinet Opening Height: | 33.75" |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 38 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Drain Hose: | 4'11" |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Frequency: | 60 Hz |
| Cord Length: | 5'6" |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Power Cord: | NEMA 5-15 |
| series: | Futura Diamond |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 33.75" |
| Cutout Depth: | 22.44" |
| Cutout Width: | 23.63" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 14 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.44" |
| Height: | 33.69" |
| Width: | 23.56" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |