| Basic Info |
| Brand: | Summit |
| SKU: | DW18 |
| Specifications |
| Accessibility Type: | Standard |
| Silverware Tray: | Yes |
| Depth with door at 90: | 45.38" |
| Noise Level: | 52.0 dBA |
| Parts/Labor Warranty: | 1 Year |
| Voltage/Frequency: | 115 V AC/60 Hz |
| Energy Usage/Year: | 210.0 kWh/year |
| Canadian Electrical Safety: | ULC |
| US Electrical Safety: | UL |
| Number of Racks: | 2 |
| Quick Wash: | Yes |
| Shipping Weight: | 135.0 lbs. |
| Exterior Width: | 17.63" |
| Leveling Legs: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Digital |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 12 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Depth: | 21.63" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |