| Basic Info |
| Brand: | Summit |
| SKU: | DW18SS |
| Specifications |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | No |
| Child Lock: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Filter: | Self-Cleaning |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Rack Material: | Nylon |
| Silverware Tray: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Depth with door at 90: | 45.38" |
| Noise: | 52 dBA |
| Noise Level: | 52 dBA |
| Parts/Labor Warranty: | 1 Year |
| Energy Usage/Year: | 210 kWh/year |
| Canadian Electrical Safety: | ULC |
| US Electrical Safety: | UL |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz |
| Quick Wash: | Yes |
| Interior Height: | 24.75" |
| Interior Depth: | 20" |
| Shipping Weight: | 135 lbs. |
| Exterior Width: | 18" |
| Leveling Legs: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 12 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 115 Volts |
| Depth: | 21.63" |
| Height: | 34.25" |
| Width: | 17.63" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 80 lbs. |
| Color: | Stainless Steel |