Summit DW2432SS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Summit |
| SKU: | DW2432SS |
| Specifications | |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 54 dBA |
| Usage: | Residential |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quick Wash: | Yes |
| Material: | Stainless Steel |
| Exterior Width: | 24" |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Dry Type: | Heated |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Temperature Settings: | 4 |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 115 Volts |
| Total Capacity: | 12 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 24" |
| Height: | 32.5" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |